Dlaczego pieluszki wielorazowe przeciekają?

Zdjęcie przedstawia spodenki dziecięce z mokrą plamą w okolicy pieluszkowej i zawiera napis z tytułem wpisu
Zdarza się, że pieluszki wielorazowe przeciekają, ale nie jest tak, że "ten typ tak ma". Przecieki mają swoje przyczyny i można im zaradzić. Spisałam listę częstych powodów przeciekania i rozwiązań (oczywiście, przyczyn i rozwiązań może być więcej).
  1. Wkład jest przemoczony, przecieki pojawiają się w pachwinkach. Może pomóc częstsza zmiana pieluszki, inne złożenie wkładu (tak by więcej warstw było tam, gdzie dziecko siusia - z przodu dla chłopców i na środku lub z przodu dla dziewczynek), dołożenie boostera lub zmiana wkładu na bardziej chłonny.
  2. Wkład chłonie zbyt wolno, podczas gdy dziecko zaczyna siusiać rzadziej, ale więcej na raz. Można się postarać, by len, konopie lub evolon nie były pierwszą warstwą chłonną od strony pupy, gdyż te materiały wolno chłoną wodę.
  3. Wkład chłonny wystaje spod otulacza. Pomoże dbanie przy zakładaniu pieluszki, by wkład nie wystawał w żadnym miejscu i nie wypychał przedniej zakładki.
  4. Pielucha jest za duża i niedopasowana do dziecka (nachodzi na pępek, wisi do kolan, jest szeroka), gumki są zbyt luźne w pachwinkach; np. pieluszka w rozmiarze One Size na noworodku. Pomoże zakładanie mniejszych pieluszek, a te za duże można odłożyć na później.
  5. Pieluszka jest źle założona - gumki nie są ułożone w pachwinkach, pieluszka nie jest spięta na długość, pieluszka jest za luźno spięta na brzuszku. Pomoże dbanie o dobre założenie pieluszki (zob. Instrukcję obsługi dla początkujących punkt "Jak założyć pieluchę").
  6. Materiał wewnętrzny w kieszonce lub AIO wystaje na zewnątrz. Może się to częściej zdarzać w pieluszkach bez przeszyć (gdy gumki są wszyte w zapasie szwu od środka, a nie w tunelach). Pomoże dbanie, by gumki były dobrze ułożone tak, by ten materiał nie wychodził.
  7. Wkład w kieszonce (lub w otulaczu, ale w w otulaczu łatwiej to zauważyć) jest za wąski lub za szeroki. Zbyt wąski wkład może zmieniać położenie, siusiu może trafić na miejsce bez wkładu. Zbyt szeroki może się rolować, wypychać środek kieszonki na zewnątrz. Pomoże dobieranie szerokości wkładu do pieluszki.
  8. Materiał syntetyczny (mikropolar, thermo lub coolmax) od strony pupy (w kieszonce, wkładce sucha pupa lub obszycie wkładu) jest zatłuszczony i płyn spływa po nim zamiast przenikać do warstw chłonnych. Rozwiązaniem jest wymoczenie go w płynie do mycia naczyń i wypłukanie. Zatłuszczenie może być spowodowane używaniem kremów, maści lub olejków na skórę pod tą pieluszką (w razie potrzeby posmarowania pupy można użyć naturalnego materiału od skóry) lub pranie z dużą zawartością mydła lub olejków (warto zmienić detergent na proszek do białego z <5% mydła i nie używać olejków).
  9. Wkład ma mineralne złogi (np. pieluszka z drugiej ręki lub niedoprana). Może pomóc kilku-kilkunastogodzinne wymoczenie w gorącej (≥60°C) wodzie z kwaskiem cytrynowym (ok. szklanka na 15 litrów wody).
  10. Otulacz wełniany może ciągnąć wilgoć, gdy potrzebuje kuracji lanolinowej, gdy poprzednia nie zadziałała lub gdy jest uszyty z wełny, która nie chłonie lanoliny (np. superwash).
  11. Pul jest zniszczony, odwarstwiony, ma dziurki - wtedy przecieki nie pojawiają się na granicy pieluszki np. w pachwinkach, tylko na środku pieluszki. Można nalać do takiej pieluszki trochę wody i zobaczyć, czy pul trzyma wodę, czy woda przesiąka przez środek materiału (jeśli jest nalane dużo wody, wilgoć może ciągnąć brzegami). W tym przypadku pieluszki niestety nie da się naprawić - ale może się jeszcze sprawdzić jako kąpieluszka lub pieluszka pokazowa na warsztatach.

Prześlij komentarz

Copyright © Blanka pisze. Designed by OddThemes