Pieluchy wielorazowe, szczególnie te zabrudzone kupką, są mocno zanieczyszczone, w szczególności bakteriami. Pozbycie się bakterii w czasie prania jest istotne dla bezpieczeństwa i zdrowia dziecka noszącego pieluszki. Poszukałam (jak umiałam :P) w Google Scholar informacji, jak pozbyć się bakterii w czasie prania. Badania te, poza eksperymentami Nappy Science Gangu i dr Chantelle Driever Lovborg na temat prania pieluch wielorazowych są argumentem za zasadami prania pieluszek podanych np. na grupie "Pieluchy wielorazowe i i NHN" na fb.
1. Bloomfield, S. F., Exner, M., Signorelli, C., & Scott, E. A. (2013). Effectiveness of laundering processes used in domestic (home) settings October 2013. In Int Sci Forum Home Hyg (pp. 1-62).
Praca podsumowuje badania naukowe na temat skuteczności prania w domowych pralkach w zmniejszaniu ryzyka przenoszenia zakażeń oraz zawiera wskazania, które z nich wynikają. Zaleca oddzielenie różnych kategorii odzieży:
- rzeczy dużego ryzyka - ubiory pracowników służby zdrowia i pacjentów ze szpitala, rzeczy ubrudzone kałem np. pieluchy wielorazowe, ręczniki kuchenne, rzeczy, z których korzystają domowe zwierzęta, ubrania i pościele, gdy jeden z domowników jest zarażony itp. Zaleca prać rzeczy mające kontakt z różnymi patogenami osobno (np. nie prać razem pieluszek wielorazowych i ręczników kuchennych), bo pranie nie daje gwarancji braku transmisji patogenów. Rzeczy z tej kategorii zaleca prać w ≥60°C w proszku zawierającym związki wybielające na bazie tlenu z aktywatorem. Nie zaleca programów oszczędzających wodę. Pomocne może być suszenie w suszarce bębnowej w ≥40°C dłużej niż 20 minut, suszenie na słońcu i prasowanie.
- Rzeczy mniejszego ryzyka - ubrania mające bliski kontakt z ciałem: bielizna, skarpetki, koszulki, ręczniki, pościel itp. Praca zaleca prać w 30-40°C w proszku zawierającym związki wybielające na bazie tlenu z aktywatorem.
- Rzeczy małego ryzyka - kurtki, swetry, spodnie, spódnice, obrusy itp. Wg zaleceń pranie w 30°C bez związków wybielających na bazie tlenu powinno być wystarczające.
2. Lucassen, R., Blümke, H., Born, L., Fritz, A., Geurtz, P., Hofmann, N., ... & Bockmühl, D. I. R. K. (2014). The washing machine as a source of microbial contamination of domestic laundry-a case study. Househ Pers Care Today, 9(5), 54-57.
Ręczniki do rąk wyprano w 30°C w płynie do prania (bez związków wybielających na bazie tlenu z aktywatorem). Ilość mikrobów wzrosła po praniu i wróciła do poziomu sprzed prania po wyschnięciu. Na czystych ręcznikach kontrolnych wypranych razem z tymi używanymi wzrosła ilość mikrobów. Praca zwraca uwagę na potrzebę dbania o czystość pralki. Przywołuje przykład infekcji paciorkowcem typu A przenoszonemu na ubrankach dawanych noworodkom.
3. Honisch, M., Stamminger, R., & Bockmühl, D. P. (2014). Impact of wash cycle time, temperature and detergent formulation on the hygiene effectiveness of domestic laundering. Journal of applied microbiology, 117(6), 1787-1797.
W tym badaniu próbki bawełny skażone Staphylococcus aureus, Enterococcus hirae, Pseudomonas aeruginosa (bakterie), Candida albicans and Trichophyton mentagrophytes (grzyby) zostały wyprane w domowej pralce w temperaturze od 20 do 60°C, w programach różnej długości, z lub bez związków wybielających na bazie tlenu z aktywatorem. Obecność związków wybielających na bazie tlenu z aktywatorem znacząco wzmaniała efekt antymikrobiologiczny także w niższych temperaturach, z wyjątkiem Candida albicans, i w połączeniu z wysoką temperaturą zmniejszała przenoszenie się mikrobów między pranymi próbkami.
4. Honisch, M., Brands, B., Weide, M., Speckmann, H. D., Stamminger, R., & Bockmühl, D. P. (2016). Antimicrobial efficacy of laundry detergents with regard to time and temperature in domestic washing machines. Tenside Surfactants Detergents, 53(6), 547-552.
W tym badaniu próbki bawełny skażone Staph. aureus, Ent. hirae, Ps. aeruginosa (bakterie), C. albicans i T. mentagrophytes (grzyby) zostały wyprane w temperaturze od 20 do 60°C, w różnym czasie prania, z różnymi proszkami i płynami do prania dostępnymi na rynku. Wszystkie badane czynniki w różnym stopniu wpływały na działanie antymikrobiologiczne, w zależności od mikrobu. Proszek do prania zawierający związki wybielające na bazie tlenu z aktywatorem zapewnił największą redukcję ilości mikrobów.
5. Brands, B., Brinkmann, A., Bloomfield, S., & Bockmühl, D. P. (2016). Microbicidal action of heat, detergents and active oxygen bleach as components of laundry hygiene. Tenside Surfactants Detergents, 53(5), 495-501.
W tym badaniu sprawdzano działanie antymikrobiologiczne temperatury, detergentu i związków wybielających na bazie tlenu z aktywatorem. Znaczący wpływ okazała się mieć temperatura ≥60°C. Detergent nie miał dużego wpływu. Obecność związków wybielających na bazie tlenu z aktywatorem silnie wzmaniała efekt antymikrobiologiczny i potencjalnie może zrekompensować niższą temperaturę prania, ale potrzeba dalszych badań, by to stwierdzić.
6. Bockmühl, D. P. (2017). Laundry hygiene—how to get more than clean. Journal of applied microbiology, 122(5), 1124-1133.
Wnioskiem z pracy jest to, że odpowiednie działanie antymikrobiologiczne w praniu w niskich temperaturach może być osiągnięte dzięki stosowaniu środków ze związkami wybielającymi na bazie tlenu z aktywatorem.
7. Bockmühl, D. P., Schages, J., & Rehberg, L. (2019). Laundry and textile hygiene in healthcare and beyond. Microbial Cell, 6(7), 299.
Wnioskiem z tej pracy jest to, że satysfakcjonujący poziom czystości daje pranie w ≥60°C w proszku zawierającym związki wybielające na bazie tlenu z aktywatorem, na odpowiednio długim programie. Niższa temperatura prania może być częściowo zrekompensowana odpowiednią dozą związków wybielających na bazie tlenu z aktywatorem.
8. Shin, Y., Park, J., & Park, W. (2020). Sterilization efficiency of pathogen-contaminated cottons in a laundry machine. Journal of Microbiology, 58(1), 30-38.
W tym badaniu próbki bawełny skażone Acinetobacter baumannii, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis i Escherichia coli były prane w różnych temperaturach z różnymi środkami do prania. Wszystkie bakterie zniknęły po praniu w niskiej temperaturze ze związkami wybielającymi na bazie tlenu z aktywatorem, a po praniu bez tych związków pozostały żywe bakterie. W celu pozbycia się 99,9% bakterii bez tych związków potrzeba było temperatury ponad 60°C.
9. Laitala, K., & Kjeldsberg, M. A. R. I. T. (2012). Cleaning effect of alternative laundry products. A comparison of soap nuts, laundry balls, washing pellets, laundry magnets, water and regular detergent. HPC Today, 7(4), 53-56.
W badaniu porównano skuteczność prania orzechami piorącymi, kulami do prania, granulkami do prania (?), magnesami do prania (?), samą wodą i zwykłym detergentem. Alternatywne produkty miały skuteczność jak pranie samą wodą, a zwykły detergent osiągnął zdecydowanie lepsze wyniki niż pozostałe środki.
10. Kruschwitz, A., Augsburg, A., & Stamminger, R. (2013). How effective are alternative ways of laundry washing?. Tenside Surfactants Detergents, 50(4), 263-269.
W badaniu porównano skuteczność prania orzechami piorącymi, kulami do prania, , samą wodą i zwykłym detergentem. Alternatywne produkty miały skuteczność jak pranie samą wodą, a zwykły detergent osiągnął zdecydowanie lepsze wyniki niż pozostałe środki.
Dodatkowa informacja: sam nadwęglan sodu nie wystarczy jako związek wybielający na bazie tlenu, gdyż związki te potrzebują aktywatora, żeby działać w temperaturach poniżej 60°C.
Podsumowując, pieluchy wielorazowe, jako bardzo brudne rzeczy z dużą ilością bakterii, najlepiej prać w 60°C w proszku zawierającym związki wybielające na bazie tlenu z aktywatorem, na odpowiednio długim programie. Niestety, nie wszystkie proszki do białego zawierają aktywator bielenia, dzięki któremu ze związków wybielających na bazie tlenu powstaje w praniu odkażający kwas nadoctowy. W razie wątpliwości można poszukać arkusz składników danego proszku. Zob. listy odpowiednich proszków - polskie proszki do prania pieluch wielorazowych i W czym prać pieluchy wielorazowe.
Jestem pod wrażeniem przenikliwości! Super robota. Dziękuję!
OdpowiedzUsuńDzięki :)
Usuń